12000 MHz - 18500 MHz RF/MICROWAVE DOUBLE BALANCED MIXER, 7.5 dB CONVERSION LOSS-MAX
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | MITEQ Inc |
| Objectid | 1459714563 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| compound_id | 7161686 |
| Other features | LOW NOISE |
| Maximum frequency conversion loss | 7.5 dB |
| Maximum operating frequency | 18500 MHz |
| Minimum operating frequency | 12000 MHz |
| RF/Microwave Device Types | DOUBLE BALANCED |