Microcontroller, 4-Bit, MROM, 0.032768MHz, CMOS, 4.77 X 4.36 MM, DIE-61
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | OKI |
| Parts packaging code | DIE |
| package instruction | DIE, |
| Contacts | 61 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Has ADC | NO |
| Other features | AN ADDITIONAL SUPPLY OF -3V IS REQUIRED FOR THE LCD DRIVER |
| Address bus width | |
| bit size | 4 |
| maximum clock frequency | 0.032768 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | R-XUUC-N61 |
| Number of I/O lines | 13 |
| Number of terminals | 61 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| PWM channel | NO |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified |
| ROM programmability | MROM |
| speed | 0.032768 MHz |
| Maximum supply voltage | -1.65 V |
| Minimum supply voltage | -1.25 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| MSM5052-XX | MSM5052-XXGS-K | MSM5052-XXGS-VK | |
|---|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 4-Bit, MROM, 0.032768MHz, CMOS, 4.77 X 4.36 MM, DIE-61 | Microcontroller, 4-Bit, MROM, 0.032768MHz, CMOS, PQFP80, 14 X 20 INCH, PLASTIC, QFP-80 | Microcontroller, 4-Bit, MROM, 0.032768MHz, CMOS, PQFP56, 9 X 10 MM, PLASTIC, QFP-56 |
| Maker | OKI | OKI | OKI |
| Parts packaging code | DIE | QFP | QFP |
| package instruction | DIE, | QFP, | QFP, |
| Contacts | 61 | 80 | 56 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknow |
| Has ADC | NO | NO | NO |
| Other features | AN ADDITIONAL SUPPLY OF -3V IS REQUIRED FOR THE LCD DRIVER | AN ADDITIONAL SUPPLY OF -3V IS REQUIRED FOR THE LCD DRIVER | AN ADDITIONAL SUPPLY OF -3V IS REQUIRED FOR THE LCD DRIVER |
| bit size | 4 | 4 | 4 |
| maximum clock frequency | 0.032768 MHz | 0.032768 MHz | 0.032768 MHz |
| DAC channel | NO | NO | NO |
| DMA channel | NO | NO | NO |
| JESD-30 code | R-XUUC-N61 | R-PQFP-G80 | R-PQFP-G56 |
| Number of I/O lines | 13 | 13 | 13 |
| Number of terminals | 61 | 80 | 56 |
| Maximum operating temperature | 75 °C | 75 °C | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| PWM channel | NO | NO | NO |
| Package body material | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIE | QFP | QFP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | UNCASED CHIP | FLATPACK | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| ROM programmability | MROM | MROM | MROM |
| speed | 0.032768 MHz | 0.032768 MHz | 0.032768 MHz |
| Maximum supply voltage | -1.65 V | -1.65 V | -1.65 V |
| Minimum supply voltage | -1.25 V | -1.25 V | -1.25 V |
| surface mount | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | NO LEAD | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | UPPER | QUAD | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER |
| length | - | 20 mm | 10.5 mm |
| Maximum seat height | - | 2.5 mm | 2 mm |
| Terminal pitch | - | 0.8 mm | 0.65 mm |
| width | - | 14 mm | 9.5 mm |