General Fixed Inductor, 1 ELEMENT, 820 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Vishay |
| Objectid | 1511952064 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| compound_id | 65518223 |
| DC Resistance | 23.7 Ω |
| Nominal inductance(L) | 820 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 60 |
| Maximum rated current | 0.065 A |
| self resonant frequency | 1.6 MHz |
| Shape/Size Description | TUBULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal location | AXIAL |
| Terminal shape | PRINTED WIRING PIN |
| Test frequency | 0.796 MHz |
| Tolerance | 10% |
