Flash Memory Drive, 512MBps, IDE Compatible, MOS,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Western Digital Corp. |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum data transfer rate | 512 MBps |
| Drive interface standards | IDE |
| External data bus width | 16 |
| Maximum host data transfer rate | 6144 MBps |
| Host interface standard | ATA; PC-AT |
| JESD-30 code | X-XXMA-X |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 90 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | MOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UNSPECIFIED |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FLASH MEMORY DRIVE |