Non-Volatile SRAM, 2KX8, 35ns, CMOS, CDIP24, HERMETIC SEALED, CERDIP-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Xicor Inc. |
| package instruction | HERMETIC SEALED, CERDIP-24 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 35 ns |
| Other features | RETENTION/ENDURANCE=100 YEARS/100000 CYCLES |
| JESD-30 code | R-GDIP-T24 |
| memory density | 16384 bit |
| Memory IC Type | NON-VOLATILE SRAM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| word count | 2048 words |
| character code | 2000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 2KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Exportable | YES |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| X20C17DM-35 | X20C17D-35 | X20C17DM-55 | X20C17DM-45 | X20C17DI-55 | X20C17DI-45 | X20C17DI-35 | X20C17D-45 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Non-Volatile SRAM, 2KX8, 35ns, CMOS, CDIP24, HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | Non-Volatile SRAM, 2KX8, 35ns, CMOS, CDIP24, HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | Non-Volatile SRAM, 2KX8, 55ns, CMOS, CDIP24, HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | Non-Volatile SRAM, 2KX8, 45ns, CMOS, CDIP24, HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | Non-Volatile SRAM, 2KX8, 55ns, CMOS, CDIP24, HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | Non-Volatile SRAM, 2KX8, 45ns, CMOS, CDIP24, HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | Non-Volatile SRAM, 2KX8, 35ns, CMOS, CDIP24, HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | Non-Volatile SRAM, 2KX8, 45ns, CMOS, CDIP24, HERMETIC SEALED, CERDIP-24 |
| Maker | Xicor Inc. | Xicor Inc. | Xicor Inc. | Xicor Inc. | Xicor Inc. | Xicor Inc. | Xicor Inc. | Xicor Inc. |
| package instruction | HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | HERMETIC SEALED, CERDIP-24 | HERMETIC SEALED, CERDIP-24 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum access time | 35 ns | 35 ns | 55 ns | 45 ns | 55 ns | 45 ns | 35 ns | 45 ns |
| Other features | RETENTION/ENDURANCE=100 YEARS/100000 CYCLES | RETENTION/ENDURANCE=100 YEARS/100000 CYCLES | RETENTION/ENDURANCE=100 YEARS/100000 CYCLES | RETENTION/ENDURANCE=100 YEARS/100000 CYCLES | RETENTION/ENDURANCE=100 YEARS/100000 CYCLES | RETENTION/ENDURANCE=100 YEARS/100000 CYCLES | RETENTION/ENDURANCE=100 YEARS/100000 CYCLES | RETENTION/ENDURANCE=100 YEARS/100000 CYCLES |
| JESD-30 code | R-GDIP-T24 | R-GDIP-T24 | R-GDIP-T24 | R-GDIP-T24 | R-GDIP-T24 | R-GDIP-T24 | R-GDIP-T24 | R-GDIP-T24 |
| memory density | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bit |
| Memory IC Type | NON-VOLATILE SRAM | NON-VOLATILE SRAM | NON-VOLATILE SRAM | NON-VOLATILE SRAM | NON-VOLATILE SRAM | NON-VOLATILE SRAM | NON-VOLATILE SRAM | NON-VOLATILE SRAM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| word count | 2048 words | 2048 words | 2048 words | 2048 words | 2048 words | 2048 words | 2048 words | 2048 words |
| character code | 2000 | 2000 | 2000 | 2000 | 2000 | 2000 | 2000 | 2000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - |
| organize | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Exportable | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |