
Precision Virtual Ground 3-TO-92
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | TO-92 |
| package instruction | TO-92, SIP3,.1,50 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Other features | INPUT VOLTAGE RANGE IS 4V TO 40V |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | ANALOG CIRCUIT |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 4.3 mm |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-92 |
| Encapsulate equivalent code | SIP3,.1,50 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.6 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 40 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 4.3 mm |
| Base Number Matches | 1 |