Analog Temperature Sensor, ANALOG TEMP SENSOR-VOLTAGE, -.2-1V, 3Cel, DIE
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum accuracy (Celsius) | 3 Cel |
| Linearity (Cel) | 0.8 Cel |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum output voltage | 1 V |
| Minimum output voltage | -0.2 V |
| Sensor/temperature sensor type | TEMPERATURE SENSOR,ANALOG,VOLTAGE OUTPUT |
| Maximum supply voltage | 10 V |
| Minimum supply voltage | 4 V |