LS SERIES, 8-BIT RIGHT SERIAL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CQCC20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | QCCN, LCC20,.35SQ |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Other features | PARALLEL OUTPUT IS REGISTERED |
| Counting direction | RIGHT |
| series | LS |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| length | 8.89 mm |
| Load capacitance (CL) | 30 pF |
| Logic integrated circuit type | SERIAL IN PARALLEL OUT |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.35SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 55 mA |
| propagation delay (tpd) | 30 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 8.89 mm |
| minfmax | 20 MHz |
| SNJ54LS596FK | SNJ54LS596J | 5962-8671701EX | 5962-8671701FX | SNJ54LS596W | 5962-86717012X | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | LS SERIES, 8-BIT RIGHT SERIAL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CQCC20 | LS SERIES, 8-BIT RIGHT SERIAL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CDIP16 | LS SERIES, 8-BIT RIGHT SERIAL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | LS SERIES, 8-BIT RIGHT SERIAL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CDFP16, CERAMIC, DFP-16 | LS SERIES, 8-BIT RIGHT SERIAL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CDFP16 | LS SERIES, 8-BIT RIGHT SERIAL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | compliant | compliant | not_compliant | unknown |
| Counting direction | RIGHT | RIGHT | RIGHT | RIGHT | RIGHT | RIGHT |
| series | LS | LS | LS | LS | LS | LS |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDFP-F16 | R-GDFP-F16 | S-CQCC-N20 |
| length | 8.89 mm | 19.56 mm | 19.56 mm | 10.2 mm | 10.2 mm | 8.89 mm |
| Logic integrated circuit type | SERIAL IN PARALLEL OUT | SERIAL IN PARALLEL OUT | SERIAL IN PARALLEL OUT | SERIAL IN PARALLEL OUT | SERIAL IN PARALLEL OUT | SERIAL IN PARALLEL OUT |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 16 | 16 | 16 | 16 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | 3-STATE | 3-STATE | OPEN-COLLECTOR | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN | DIP | DIP | DFP | DFP | QCCN |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK | FLATPACK | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| propagation delay (tpd) | 30 ns | 30 ns | 25 ns | 25 ns | 30 ns | 25 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Qualified | Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | 38535Q/M;38534H;883B | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 2.03 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.03 mm | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO | YES | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | FLAT | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| width | 8.89 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 6.73 mm | 6.73 mm | 8.89 mm |
| minfmax | 20 MHz | 20 MHz | 20 MHz | 20 MHz | 20 MHz | 20 MHz |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | - | Texas Instruments | - | Texas Instruments |
| package instruction | QCCN, LCC20,.35SQ | - | DIP, | DFP, | DFP, FL16,.3 | QCCN, |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | - |