IC,EEPROM,NOR FLASH,256KX16/512KX8,CMOS,SOP,44PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, SOP44,.63 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Maximum access time | 150 ns |
| Spare memory width | 8 |
| startup block | TOP |
| command user interface | YES |
| Data polling | NO |
| Durability | 10000 Write/Erase Cycles |
| JESD-30 code | R-PDSO-G44 |
| memory density | 4194304 bit |
| Memory IC Type | FLASH |
| memory width | 16 |
| Number of departments/size | 1,2,1,3 |
| Number of terminals | 44 |
| word count | 262144 words |
| character code | 256000 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 256KX16 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP44,.63 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 3.3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Department size | 16K,8K,96K,128K |
| Maximum standby current | 0.000005 A |
| Maximum slew rate | 0.065 mA |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| switch bit | NO |
| type | NOR TYPE |