
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 12MHz Nom, ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Kyocera |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 10 µW |
| frequency stability | 0.01% |
| frequency tolerance | 200 ppm |
| load capacitance | 12 pF |
| Manufacturer's serial number | HC49SFWA |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 12 MHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| physical size | L10.8XB4.4XH3.3 (mm)/L0.425XB0.173XH0.13 (inch) |
| Series resistance | 70 Ω |
| surface mount | NO |

| HC49SFWA12000H0QSWZZ | HC49SFWA10000H0QSWZZ | HC49SFWA20000H0QSWZZ | HC49SFWA16000H0QSWZZ | HC49SFWA05000H0QSWZZ | HC49SFWA06000H0QSWZZ | HC49SFWA04000H0QSWZZ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 12MHz Nom, ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2 | Quartz Crystal, QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 10 MHz, ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2 | Quartz Crystal, QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 20 MHz, ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2 | Quartz Crystal, QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 16 MHz, ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2 | Quartz Crystal, QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 5 MHz, ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2 | Quartz Crystal, QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 6 MHz, ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2 | Quartz Crystal, QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 4 MHz, ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2 |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Kyocera | Kyocera | Kyocera | Kyocera | Kyocera | Kyocera | Kyocera |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | unknown | unknown | unknown |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 10 µW | 10 µW | 10 µW | 10 µW | 10 µW | 10 µW | 10 µW |
| frequency stability | 0.01% | 0.01% | 0.01% | 0.01% | 0.01% | 0.01% | 0.01% |
| frequency tolerance | 200 ppm | 200 ppm | 200 ppm | 200 ppm | 200 ppm | 200 ppm | 200 ppm |
| load capacitance | 12 pF | 12 pF | 12 pF | 12 pF | 12 pF | 12 pF | 12 pF |
| Manufacturer's serial number | HC49SFWA | HC49SFWA | HC49SFWA | HC49SFWA | HC49SFWA | HC49SFWA | HC49SFWA |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 12 MHz | 10 MHz | 20 MHz | 16 MHz | 5 MHz | 6 MHz | 4 MHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| physical size | L10.8XB4.4XH3.3 (mm)/L0.425XB0.173XH0.13 (inch) | L10.8XB4.4XH3.3 (mm)/L0.425XB0.173XH0.13 (inch) | L10.8XB4.4XH3.3 (mm)/L0.425XB0.173XH0.13 (inch) | L10.8XB4.4XH3.3 (mm)/L0.425XB0.173XH0.13 (inch) | L10.8XB4.4XH3.3 (mm)/L0.425XB0.173XH0.13 (inch) | L10.8XB4.4XH3.3 (mm)/L0.425XB0.173XH0.13 (inch) | L10.8XB4.4XH3.3 (mm)/L0.425XB0.173XH0.13 (inch) |
| Series resistance | 70 Ω | 90 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 100 Ω | 90 Ω | 150 Ω |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, RESISTANCE WELDED, METAL PACKAGE-2 | - | - | - |