
J-K Flip-Flop, 2-Func, Negative Edge Triggered, TTL, PDSO16,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) |
| package instruction | SOP, SOP16,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e4 |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 80000000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.02 A |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 21 mA |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE |
| N74F112D-T | 54F112/B2C | I74F112N-B | N74F112N-B | N74F112DB | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | J-K Flip-Flop, 2-Func, Negative Edge Triggered, TTL, PDSO16, | J-K Flip-Flop, 2-Func, Negative Edge Triggered, TTL, CQCC20 | J-K Flip-Flop, 2-Func, Negative Edge Triggered, TTL, PDIP16 | J-K Flip-Flop, 2-Func, Negative Edge Triggered, TTL, PDIP16 | J-K Flip-Flop, 2-Func, Negative Edge Triggered, TTL, PDSO16 |
| Is it Rohs certified? | conform to | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | SOP, SOP16,.25 | QCCN, LCC20,.35SQ | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | SOP, SOP16,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | S-XQCC-N20 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e4 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 16 | 20 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | QCCN | DIP | DIP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.25 | LCC20,.35SQ | DIP16,.3 | DIP16,.3 | SOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | NO | NO | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE |
| Maker | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | - | - | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 80000000 Hz | - | 80000000 Hz | 80000000 Hz | 80000000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.02 A | - | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A |
| Maximum supply current (ICC) | 21 mA | - | 21 mA | 21 mA | 21 mA |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | - |