Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1 3/4, 5mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | LEDtronics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | YELLOW |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| JESD-609 code | e0 |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 2.2 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 585 nm |
| shape | CYLINDRICAL |
| size | 5 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 3/4 |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 200 deg |
| LF190TY3 | CL200CWG3 | CL200CWY3 | LF190TG3 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1 3/4, 5mm, | Single Color LED, Green, Clear, T-1 3/4, 5mm, | Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1 3/4, 5mm, | Single Color LED, Green, Diffused, T-1 3/4, 5mm, |
| Is it lead-free? | Contains lead | Lead free | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | conform to | incompatible | incompatible |
| Maker | LEDtronics | LEDtronics | LEDtronics | LEDtronics |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | YELLOW | GREEN | YELLOW | GREEN |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.02 A | 0.03 A | 0.02 A | 0.03 A |
| Lens type | DIFFUSED | CLEAR | DIFFUSED | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 2.2 mcd | 3.4 mcd | 3.4 mcd | 2.2 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 585 nm | 565 nm | 585 nm | 565 nm |
| shape | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| size | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| T code | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| perspective | 200 deg | 150 deg | 150 deg | 200 deg |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |