Single Color LED, Yellow, Diffused, 1.78mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | HP(Keysight) |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | TTL COMPATIBLE |
| color | YELLOW |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 2.0 mcd |
| Installation features | AXIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 2.92 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 583 nm |
| shape | ROUND |
| size | 1.78 mm |
| surface mount | NO |
| perspective | 90 deg |