IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | ADI |
| package instruction | , CAN8,.2 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.005 µA |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 150 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | YES |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | METAL |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| power supply | +-15 V |
| Maximum slew rate | 4 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Minimum voltage gain | 500000 |