General Purpose Inductor, 292uH, 20%, 1 Element
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Vitec Electronics Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Wirewound |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 0.15 Ω |
| Nominal inductance(L) | 292 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Lead diameter | 0.635 mm |
| Lead length | 3.3 mm |
| lead spacing | 12.7 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 35.56 mm |
| Package length | 33.02 mm |
| Package form | Toroidal |
| Package width | 17.78 mm |
| Maximum rated current | 3 A |
| Guideline | UL |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal location | RADIAL |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 20% |