| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | CURRENT-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 12 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 21 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 56 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 6000 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 10.16 mm |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | NO |
| micropower | NO |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -6.75 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| method of packing | TUBE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal slew rate | 1300 V/us |
| Maximum slew rate | 7.5 mA |
| Supply voltage upper limit | 6.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| total dose | 300k Rad(Si) V |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 480000 kHz |
| broadband | YES |
| width | 7.62 mm |