
D Type Connector
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Yamaichi Electronics Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.492 inch |
| subject depth | 0.232 inch |
| body length | 1.213 inch |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD OVER NICKEL |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| JESD-609 code | e4 |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | HOLE .112-.124 |
| Installation type | CABLE AND PANEL |
| Number of connectors | ONE |
| Number of rows loaded | 3 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL |
| Housing size | 1/E |
| Terminal length | 0.11 inch |
| Termination type | SOLDER LUG |
| Total number of contacts | 15 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |

| CT09-15P | CT09-15PK211 | CT25-44P | CT37-62P | |
|---|---|---|---|---|
| Description | D Type Connector | D Type Connector, 14 Contact(s), Male, Solder Lug Terminal, Locking, Receptacle | D Type Connector, 44 Contact(s), Male, Solder Lug Terminal, Locking, Receptacle | D Type Connector, 62 Contact(s), Male, Solder Lug Terminal, Locking, Receptacle |
| Maker | Yamaichi Electronics Co., Ltd. | Yamaichi Electronics Co., Ltd. | Yamaichi Electronics Co., Ltd. | Yamaichi Electronics Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| body width | 0.492 inch | 0.492 inch | 0.492 inch | 0.492 inch |
| subject depth | 0.232 inch | 0.232 inch | 0.232 inch | 0.232 inch |
| body length | 1.213 inch | 1.213 inch | 2.087 inch | 2.728 inch |
| Contact to complete cooperation | GOLD OVER NICKEL | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| contact mode | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Contact resistance | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER |
| Installation option 1 | HOLE .112-.124 | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation type | CABLE AND PANEL | PANEL | PANEL | PANEL |
| Number of rows loaded | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Rated current (signal) | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL |
| Terminal length | 0.11 inch | 0.11 inch | 0.11 inch | 0.11 inch |
| Termination type | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG |
| Total number of contacts | 15 | 14 | 44 | 62 |
| Body/casing type | - | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Contactor design | - | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN |
| Manufacturer's serial number | - | CT | CT | CT |
| reliability | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |