IC OP-AMP, 900 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN, Operational Amplifier
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | ADI |
| Parts packaging code | BCY |
| package instruction | TO-99, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.005 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Maximum input offset voltage | 900 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | METAL |
| encapsulated code | TO-99 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz |
| 5962-8954201GX | 5962-8954201PX | 5962-8954201GA | 5962-8954201PA | |
|---|---|---|---|---|
| Description | IC OP-AMP, 900 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN, Operational Amplifier | IC OP-AMP, 900 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, CDIP8, HERMETIC SEALED, CERDIP-8, Operational Amplifier | IC OP-AMP, 900 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN, Operational Amplifier | IC OP-AMP, 900 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, CDIP8, HERMETIC SEALED, CERDIP-8, Operational Amplifier |
| Parts packaging code | BCY | DIP | TO-99 | DIP |
| package instruction | TO-99, | DIP, | TO-99, CAN8,.2 | HERMETIC SEALED, CERDIP-8 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.005 µA | 0.005 µA | 0.005 µA | 0.005 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 85 dB | 85 dB | 85 dB | 85 dB |
| Maximum input offset voltage | 900 µV | 900 µV | 900 µV | 900 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 | R-GDIP-T8 | O-MBCY-W8 | R-GDIP-T8 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | METAL | CERAMIC, GLASS-SEALED | METAL | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | TO-99 | DIP | TO-99 | DIP |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | WIRE | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | DUAL | BOTTOM | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz | 4000 kHz | 4000 kHz | 4000 kHz |
| Maker | ADI | ADI | ADI | - |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 |