RF Coaxial Relay, SP3T, Latched, 0.21A (Coil), 28VDC (Coil), 5880mW (Coil), 40000MHz, 30W (RF Input), DC Input, Panel Mount,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Dow-Key Microwave Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | 2.92 MM FEMALE CONNECTOR |
| body height | 77.4 mm |
| Body length or diameter | 58.4 mm |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Maximum coil current (DC) | 0.21 A |
| Coil operating voltage (DC) | 24 V |
| Coil power | 5880 mW |
| Coil resistance | 133.33 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 28 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Maximum input power | 8 W |
| Maximum insertion loss | 0.95 dB |
| Maximum isolation | 50 dB |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating frequency | 40000 MHz |
| Minimum operating frequency | |
| Maximum operating temperature | 65 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Relay action | LATCHED |
| Relay function | SP3T |
| Relay type | RF COAXIAL RELAY |
| seal | DUST PROOF |
| surface mount | NO |
| switching time | 15 ms |
| Termination type | CONNECTOR |
| voltage standing wave ratio | 1.95 |
| 531Y-4311 | 561Y-4311 | 561Y-4811 | 561Y-4211 | 531Y-4211 | 541Y-4311 | 531Y-4811 | 541Y-4811 | 541Y-4211 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RF Coaxial Relay, SP3T, Latched, 0.21A (Coil), 28VDC (Coil), 5880mW (Coil), 40000MHz, 30W (RF Input), DC Input, Panel Mount, | RF Coaxial Relay, SP6T, Latched, 0.21A (Coil), 28VDC (Coil), 5880mW (Coil), 40000MHz, 30W (RF Input), DC Input, Panel Mount, | RF Coaxial Relay, SP6T, Latched, 0.24A (Coil), 24VDC (Coil), 5760mW (Coil), 40000MHz, 30W (RF Input), DC Input, Panel Mount, | RF Coaxial Relay, SP6T, Latched, 0.53A (Coil), 12VDC (Coil), 6360mW (Coil), 40000MHz, 30W (RF Input), DC Input, Panel Mount, | RF Coaxial Relay, SP3T, Latched, 0.53A (Coil), 12VDC (Coil), 6360mW (Coil), 40000MHz, 30W (RF Input), DC Input, Panel Mount, | RF Coaxial Relay, SP4T, Latched, 0.21A (Coil), 28VDC (Coil), 5880mW (Coil), 40000MHz, 30W (RF Input), DC Input, Panel Mount, | RF Coaxial Relay, SP3T, Latched, 0.24A (Coil), 24VDC (Coil), 5760mW (Coil), 40000MHz, 30W (RF Input), DC Input, Panel Mount, | RF Coaxial Relay, SP4T, Latched, 0.24A (Coil), 24VDC (Coil), 5760mW (Coil), 40000MHz, 30W (RF Input), DC Input, Panel Mount, | RF Coaxial Relay, SP4T, Latched, 0.53A (Coil), 12VDC (Coil), 6360mW (Coil), 40000MHz, 30W (RF Input), DC Input, Panel Mount, |
| Maker | Dow-Key Microwave Corporation | Dow-Key Microwave Corporation | Dow-Key Microwave Corporation | Dow-Key Microwave Corporation | Dow-Key Microwave Corporation | Dow-Key Microwave Corporation | Dow-Key Microwave Corporation | Dow-Key Microwave Corporation | Dow-Key Microwave Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| body height | 77.4 mm | 78.7 mm | 78.7 mm | 78.7 mm | 78.7 mm | 78.7 mm | 78.7 mm | 78.7 mm | 78.7 mm |
| Body length or diameter | 58.4 mm | 57.1 mm | 57.1 mm | 57.1 mm | 57.1 mm | 57.1 mm | 57.1 mm | 57.1 mm | 57.1 mm |
| Maximum coil current (DC) | 0.21 A | 0.21 A | 0.24 A | 0.53 A | 0.53 A | 0.21 A | 0.24 A | 0.24 A | 0.53 A |
| Coil power | 5880 mW | 5880 mW | 5760 mW | 6360 mW | 6360 mW | 5880 mW | 5760 mW | 5760 mW | 6360 mW |
| Coil resistance | 133.33 Ω | 133.33 Ω | 100 Ω | 22.64 Ω | 22.64 Ω | 133.33 Ω | 100 Ω | 100 Ω | 22.64 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 28 V | 28 V | 24 V | 12 V | 12 V | 28 V | 24 V | 24 V | 12 V |
| Coil/Input Power Type | DC | DC | DC | DC | DC | DC | DC | DC | DC |
| Maximum input power | 8 W | 30 W | 30 W | 30 W | 30 W | 30 W | 30 W | 30 W | 30 W |
| Maximum insertion loss | 0.95 dB | 0.95 dB | 0.95 dB | 0.95 dB | 0.95 dB | 0.95 dB | 0.95 dB | 0.95 dB | 0.95 dB |
| Maximum isolation | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB |
| Installation features | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT |
| Maximum operating frequency | 40000 MHz | 40000 MHz | 40000 MHz | 40000 MHz | 40000 MHz | 40000 MHz | 40000 MHz | 40000 MHz | 40000 MHz |
| Maximum operating temperature | 65 °C | 65 °C | 65 °C | 65 °C | 65 °C | 65 °C | 65 °C | 65 °C | 65 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Relay action | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED |
| Relay function | SP3T | SP6T | SP6T | SP6T | SP3T | SP4T | SP3T | SP4T | SP4T |
| Relay type | RF COAXIAL RELAY | RF COAXIAL RELAY | RF COAXIAL RELAY | RF COAXIAL RELAY | RF COAXIAL RELAY | RF COAXIAL RELAY | RF COAXIAL RELAY | RF COAXIAL RELAY | RF COAXIAL RELAY |
| seal | DUST PROOF | DUST PROOF | DUST PROOF | DUST PROOF | DUST PROOF | DUST PROOF | DUST PROOF | DUST PROOF | DUST PROOF |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| switching time | 15 ms | 15 ms | 15 ms | 15 ms | 15 ms | 15 ms | 15 ms | 15 ms | 15 ms |
| Termination type | CONNECTOR | SOLDER/CONNECTOR | SOLDER/CONNECTOR | SOLDER/CONNECTOR | SOLDER/CONNECTOR | SOLDER/CONNECTOR | SOLDER/CONNECTOR | SOLDER/CONNECTOR | SOLDER/CONNECTOR |
| voltage standing wave ratio | 1.95 | 1.95 | 1.95 | 1.95 | 1.95 | 1.95 | 1.95 | 1.95 | 1.95 |