Board Connector, 19 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking Mech, Beige Insulator, Receptacle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Hirose |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | POLARIZED |
| Board mount options | PEG |
| body width | 0.165 inch |
| subject depth | 0.13 inch |
| body length | 0.524 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | TIN/LEAD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHORUS-COPPER |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 50 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V |
| Durability | 100 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| Insulator color | BEIGE |
| insulator material | POLYAMIDE |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | DF9 |
| Plug contact pitch | 0.039 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING MECH |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 3.9116 mm |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | |
| Terminal pitch | 1 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 19 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |

| DF9A-19S-1V(59) | DF9-09S-1V(22) | DF9-09S-1V(59) | DF9A-09S-1V(22) | DF9A-41S-1V(59) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 19 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking Mech, Beige Insulator, Receptacle, | Board Connector, 9 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, Surface Mount Terminal, Receptacle, | Board Connector, 9 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, Surface Mount Terminal, Receptacle, | Board Connector, 9 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, Surface Mount Terminal, Receptacle, | Board Connector, 41 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking Mech, Beige Insulator, Receptacle |
| Maker | Hirose | Hirose | Hirose | Hirose | Hirose |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO |
| Manufacturer's serial number | DF9 | DF9 | DF9 | DF9 | DF9 |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Terminal pitch | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 19 | 9 | 9 | 9 | 41 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |