CONNECTOR, 37 CONTACT(S), FEMALE, MIL SERIES CONNECTOR, RECEPTACLE
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1668653109 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 8 |
| Other features | STANDARD: MIL-C-38999, POLARIZED |
| Back shell type | SOLID |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | MIL SERIES CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Coupling type | BREECH |
| DIN compliance | NO |
| Electromagnetic interference shielding | YES |
| empty shell | YES |
| Environmental characteristics | ENVIRONMENT RESISTANT |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| MIL compliance | NO |
| Power Connector Ratings | 5A |
| Mixed contacts | NO |
| Installation type | CABLE |
| Number of connectors | ONE |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| polarization | N |
| polarization key | POLARIZED |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Shell surface | ZINC NICKEL |
| Shell material | STAINLESS STEEL |
| Housing size | 15 |
| Terminal pitch | 0.06 mm |
| Total number of contacts | 37 |
| Maximum wire diameter | 22 AWG |
| Minimum wire diameter | 26 AWG |
