PIC16LFR74-04I/PQ
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Microchip |
| package instruction | MQFP-44 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Has ADC | YES |
| Address bus width | |
| bit size | 8 |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 |
| Number of I/O lines | 33 |
| Number of terminals | 44 |
| On-chip program ROM width | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| ROM programmability | FLASH |
| speed | 0.2 MHz |
| Maximum supply voltage | 6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER, RISC |