RF F Connector, Male, Board Mount, Solder Terminal, Plug, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rosenberger |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | VSWR MAX AT: 4 GHZ |
| Body/casing type | PLUG |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF F CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | MALE |
| Coupling type | SNAP |
| DIN compliance | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insertion loss | 0.24 dB |
| insulator material | PA6.6T |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 59S2AA-400A5 |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Maximum operating frequency | 6 GHz |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| Termination type | SOLDER |
| voltage standing wave ratio | 1.38 |

| 59S2AA-400A5-I | 59S2AA-400A5-D | 59S2AA-400A5-E | 59S2AA-400A5-F | 59S2AA-400A5-G | 59S2AA-400A5-H | 59S2AA-400A5-K | 59S2AA-400A5-Z | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RF F Connector, Male, Board Mount, Solder Terminal, Plug, ROHS COMPLIANT | RF F Connector, Male, Board Mount, Solder Terminal, Plug, ROHS COMPLIANT | RF F Connector, Male, Board Mount, Solder Terminal, Plug, ROHS COMPLIANT | RF F Connector, Male, Board Mount, Solder Terminal, Plug, ROHS COMPLIANT | RF F Connector, Male, Board Mount, Solder Terminal, Plug, ROHS COMPLIANT | RF F Connector, Male, Board Mount, Solder Terminal, Plug, ROHS COMPLIANT | RF F Connector, Male, Board Mount, Solder Terminal, Plug, ROHS COMPLIANT | RF F Connector, Male, Board Mount, Solder Terminal, Plug, ROHS COMPLIANT |
| Maker | Rosenberger | Rosenberger | Rosenberger | Rosenberger | Rosenberger | Rosenberger | Rosenberger | Rosenberger |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Other features | VSWR MAX AT: 4 GHZ | VSWR MAX AT: 4 GHZ | VSWR MAX AT: 4 GHZ | VSWR MAX AT: 4 GHZ | VSWR MAX AT: 4 GHZ | VSWR MAX AT: 4 GHZ | VSWR MAX AT: 4 GHZ | VSWR MAX AT: 4 GHZ |
| Body/casing type | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| Characteristic impedance | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω |
| Connector type | RF F CONNECTOR | RF F CONNECTOR | RF F CONNECTOR | RF F CONNECTOR | RF F CONNECTOR | RF F CONNECTOR | RF F CONNECTOR | RF F CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD |
| Contact completed and terminated | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Coupling type | SNAP | SNAP | SNAP | SNAP | SNAP | SNAP | SNAP | SNAP |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Insertion loss | 0.24 dB | 0.24 dB | 0.24 dB | 0.24 dB | 0.24 dB | 0.24 dB | 0.24 dB | 0.24 dB |
| insulator material | PA6.6T | PA6.6T | PA6.6T | PA6.6T | PA6.6T | PA6.6T | PA6.6T | PA6.6T |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Manufacturer's serial number | 59S2AA-400A5 | 59S2AA-400A5 | 59S2AA-400A5 | 59S2AA-400A5 | 59S2AA-400A5 | 59S2AA-400A5 | 59S2AA-400A5 | 59S2AA-400A5 |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Maximum operating frequency | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| voltage standing wave ratio | 1.38 | 1.38 | 1.38 | 1.38 | 1.38 | 1.38 | 1.38 | 1.38 |