
Telecom and Datacom Connector, 64 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1030177995 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 35 mΩ |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1200VAC V |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYPLASTIC |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.085 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell material | STEEL |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 64 |