
16-Bit Ultra-Low-Power MCU, 92KB Flash, 4KB RAM, 12-Bit ADC, Dual DAC, 2 USCI, HW Mult, DMA 80-LQFP -40 to 105
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | LFQFP, QFP80,.55SQ,20 |
| Contacts | 80 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Has ADC | YES |
| Other features | ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 4.15 MHZ |
| Address bus width | |
| bit size | 16 |
| boundary scan | NO |
| CPU series | MSP430 |
| maximum clock frequency | 16 MHz |
| DAC channel | YES |
| DMA channel | YES |
| External data bus width | |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated cache | NO |
| JESD-30 code | S-PQFP-G80 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 12 mm |
| low power mode | YES |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of DMA channels | 3 |
| Number of I/O lines | 64 |
| Number of terminals | 80 |
| Number of timers | 10 |
| On-chip data RAM width | 8 |
| On-chip program ROM width | 8 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | NO |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LFQFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP80,.55SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 2/3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 4096 |
| rom(word) | 94208 |
| ROM programmability | FLASH |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| speed | 16 MHz |
| Maximum slew rate | 0.595 mA |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 12 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER, RISC |