
Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 0.5A, 125VDC, 0.89mm, Screw Terminal, Panel Mount
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Honeywell |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator stroke | 0.89 mm |
| body width | 17.45 mm |
| body height | 24.13 mm |
| Body length or diameter | 49.28 mm |
| Contact (AC) maximum rated R load | 15A@480VAC |
| Maximum contact current (AC) | 15 A |
| Maximum contact current (DC) | 0.5 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .5A@125VDC |
| Maximum contact voltage (AC) | 480 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 125 V |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating force | 7.23 N |
| Maximum pre-travel | 0.76 mm |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | SPDT |
| Switch type | SNAP ACTING/LIMIT SWITCH |
| Termination type | SCREW |