Loadable PLD, 27ns, CMOS, PBGA560
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Altera (Intel) |
| package instruction | BGA, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Other features | 4992 LOGIC ELEMENTS CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V |
| maximum clock frequency | 53.76 MHz |
| JESD-30 code | S-PBGA-B560 |
| JESD-609 code | e1 |
| Dedicated input times | 4 |
| Number of terminals | 560 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 4 DEDICATED INPUTS |
| Output function | REGISTERED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | BGA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Programmable logic type | LOADABLE PLD |
| propagation delay | 27 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN SILVER COPPER |
| Terminal form | BALL |
| Terminal location | BOTTOM |