
RF Connector, 2 Contact(s), Jack
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Amphenol |
| Reach Compliance Code | compliant |
| body width | 0.622 inch |
| subject depth | 1.063 inch |
| body length | 0.677 inch |
| Body/casing type | JACK |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Contact style | COAX |
| Dielectric withstand voltage | 1125VAC V |
| Durability | 100 Cycles |
| Insulator color | WHITE |
| insulator material | POLYTETRAFLUOROETHYLENE |
| Manufacturer's serial number | 3FAH-N |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 6 GHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | ZINC ALLOY |
| Total number of contacts | 2 |
| voltage standing wave ratio | 1.5 |
| 3FAH-NDSJ-C00W6 | 3FAH-NBSJ-C00W6 | 3FAH-NGSJ-C00W6 | 3FAH-NKSJ-C00W6 | 3FAH-NMSJ-C00W6 | 3FAH-NZSJ-C00W6 | 3FAH-NCSJ-C00W6 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RF Connector, 2 Contact(s), Jack | RF Connector, 2 Contact(s), Jack | RF Connector, 2 Contact(s), Jack | RF Connector, 2 Contact(s), Jack | RF Connector, 2 Contact(s), Jack | RF Connector, 2 Contact(s), Jack | RF Connector, 2 Contact(s), Jack |
| Maker | Amphenol | Amphenol | Amphenol | Amphenol | Amphenol | Amphenol | Amphenol |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | unknown | compliant | unknown | unknown | unknown |
| body width | 0.622 inch | 0.622 inch | 0.622 inch | 0.622 inch | 0.622 inch | 0.622 inch | 0.622 inch |
| subject depth | 1.063 inch | 1.063 inch | 1.063 inch | 1.063 inch | 1.063 inch | 1.063 inch | 1.063 inch |
| body length | 0.677 inch | 0.677 inch | 0.677 inch | 0.677 inch | 0.677 inch | 0.677 inch | 0.677 inch |
| Body/casing type | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK |
| Characteristic impedance | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω |
| Contact style | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX |
| Dielectric withstand voltage | 1125VAC V | 1125VAC V | 1125VAC V | 1125VAC V | 1125VAC V | 1125VAC V | 1125VAC V |
| Durability | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles |
| Insulator color | WHITE | WHITE | WHITE | WHITE | WHITE | WHITE | WHITE |
| insulator material | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE |
| Manufacturer's serial number | 3FAH-N | 3FAH-N | 3FAH-N | 3FAH-N | 3FAH-N | 3FAH-N | 3FAH-N |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating frequency | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Shell material | ZINC ALLOY | ZINC ALLOY | ZINC ALLOY | ZINC ALLOY | ZINC ALLOY | ZINC ALLOY | ZINC ALLOY |
| Total number of contacts | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| voltage standing wave ratio | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 1.5 |