
CMOS/TTL Output Clock Oscillator, 1MHz Nom, ROHS COMPLIANT, DIL-8/4
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Auris |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, DIL-8/4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum control voltage | 3.3 V |
| Minimum control voltage | |
| maximum descent time | 10 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| Frequency offset/pull rate | 100 ppm |
| frequency stability | 25% |
| linearity | 10% |
| Manufacturer's serial number | AVCQO08 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 1 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Oscillator type | CMOS/TTL |
| physical size | 13.0mm x 13.0mm x 5.9mm |
| longest rise time | 10 ns |
| Maximum supply voltage | 3.465 V |
| Minimum supply voltage | 3.135 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | NO |
| maximum symmetry | 60/40 % |
