Zener Diode, 10V V(Z), 5%,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Cobham PLC |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOW NOISE, METALLURGICALLY BONDED |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 200 Ω |
| JEDEC-95 code | DO-35 |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 0.5 W |
| Nominal reference voltage | 10 V |
| surface mount | NO |
| technology | ZENER |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
| Working test current | 0.25 mA |

| 1N4104 | GRM0112C1E750JE01 | 1N4102 | 1N4105 | 1N4623 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Zener Diode, 10V V(Z), 5%, | Chip Multilayer Ceramic Capacitors for General Purpose | Zener Diode, 8.7V V(Z), 5%, | Zener Diode, 11V V(Z), 5%, | Zener Diode, 4.3V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-35, HERMETIC SEALED, GLASS PACKAGE-2 |
| Maker | Cobham PLC | - | Cobham PLC | Cobham PLC | Cobham PLC |
| Reach Compliance Code | unknown | - | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | LOW NOISE, METALLURGICALLY BONDED | - | LOW NOISE | LOW NOISE, METALLURGICALLY BONDED | - |
| Shell connection | ISOLATED | - | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | - | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | - | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE | - | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 200 Ω | - | 200 Ω | 200 Ω | 1600 Ω |
| JEDEC-95 code | DO-35 | - | DO-7 | DO-35 | DO-35 |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 | - | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | e0 |
| Number of components | 1 | - | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | - | 2 | 2 | 2 |
| Package body material | GLASS | - | GLASS | GLASS | GLASS |
| Package shape | ROUND | - | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | LONG FORM | - | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM |
| polarity | UNIDIRECTIONAL | - | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 0.5 W | - | - | 0.5 W | 0.5 W |
| Nominal reference voltage | 10 V | - | 8.7 V | 11 V | 4.3 V |
| surface mount | NO | - | NO | NO | NO |
| technology | ZENER | - | ZENER | ZENER | ZENER |
| Terminal surface | TIN LEAD | - | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE | - | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | AXIAL | - | AXIAL | AXIAL | AXIAL |
| Maximum voltage tolerance | 5% | - | 5% | 5% | 5% |
| Working test current | 0.25 mA | - | 0.25 mA | 0.25 mA | 0.25 mA |