Rectifier Diode, 1 Element, 100A, 800V V(RRM)
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | EDAL |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.25 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 2300 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Maximum output current | 100 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 800 V |
| surface mount | NO |
| 1N3294A | 1N3288A | 1N3292A | 1N3296A | 1N3288RA | 1N3289A | 1N3291A | 1N3293A | 1N3295A | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Element, 100A, 800V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 100A, 100V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 100A, 500V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 100A, 1200V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 100A, 100V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 100A, 200V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 100A, 400V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 100A, 600V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 100A, 1000V V(RRM) |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.25 V | 1.25 V | 1.5 V | 1.25 V | 1.25 V | 1.25 V | 1.25 V | 1.25 V | 1.25 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 2300 A | 2300 A | 2300 A | 2300 A | 2300 A | 2300 A | 2300 A | 2300 A | 2300 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 200 °C | 200 °C | 200 °C | 200 °C | 200 °C | 200 °C | 200 °C | 200 °C | 200 °C |
| Maximum output current | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 800 V | 100 V | 500 V | 1200 V | 100 V | 200 V | 400 V | 600 V | 1000 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Maker | EDAL | EDAL | EDAL | EDAL | EDAL | - | - | - | EDAL |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |