CONNECTOR, PANEL MOUNT, CABLE TERMINATED, FEMALE, SMB CONNECTOR, CLAMP, PLUG
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Applied Engineering Products (AEP) |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | STANDARD: MIL-PRF-39012, APPLICABLE CABLES: RG 179; RG 174, INSERTION LOSS MAX AT 1.5GHZ |
| Body/casing type | PLUG |
| Cable type | RG-188, RG-316, KX-22A |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF SMB CONNECTOR |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact style | COAX |
| Coupling type | SNAP |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Durability | 500 Cycles |
| Filter function | NO |
| Insertion loss | 0.6 dB |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE |
| JESD-609 code | e4 |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 4 GHz |
| Maximum operating temperature | 165 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | YES |
| Shell surface | GOLD |
| Shell material | BRASS |
| Termination type | CLAMP |
| Total number of contacts | 1 |
| voltage standing wave ratio | 1.41 |