Inverter, TTL, CDFP14,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Fairchild |
| package instruction | DFP, FL14,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 code | R-XDFP-F14 |
| Logic integrated circuit type | INVERTER |
| MaximumI(ol) | 0.02 A |
| Humidity sensitivity level | 2A |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 250 |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 15.3 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 7 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| 5962-01-202-3275 | 74F04FC | 74F04FCQM | 74F04PCQM | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Inverter, TTL, CDFP14, | Inverter, TTL, CDFP14, | Inverter, TTL, CDFP14, | Inverter, TTL, PDIP14, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild |
| package instruction | DFP, FL14,.3 | DFP, FL14,.3 | DFP, FL14,.3 | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| JESD-30 code | R-XDFP-F14 | R-XDFP-F14 | R-XDFP-F14 | R-PDIP-T14 |
| Logic integrated circuit type | INVERTER | INVERTER | INVERTER | INVERTER |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DFP | DFP | DFP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | FL14,.3 | FL14,.3 | FL14,.3 | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO | NO | NO | NO |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | FLAT | FLAT | FLAT | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Is it lead-free? | Contains lead | - | Contains lead | Contains lead |
| Humidity sensitivity level | 2A | - | 2A | 2A |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 250 | - | 250 | 250 |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | - | 30 | 30 |
| JESD-609 code | - | e0 | e0 | e0 |
| Terminal surface | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |