IC,VOLT COMPARATOR,QUAD,BIPOLAR,DIP,16PIN,CERAMIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | DIP |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.075 µA |
| Maximum input offset voltage | 4000 µV |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5,+-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal response time | 180 ns |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum slew rate | 20 mA |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |





| HA1-4900-8 | HA4-4902-8 | 5962-01-142-1743 | 5962-01-194-5683 | 5962-01-246-7083 | HA1-4905-7 | HA1-4902-8 | HA4-4902-2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,VOLT COMPARATOR,QUAD,BIPOLAR,DIP,16PIN,CERAMIC | HA4-4902-8 | IC,VOLT COMPARATOR,QUAD,BIPOLAR,DIP,16PIN,CERAMIC | IC,VOLT COMPARATOR,QUAD,BIPOLAR,DIP,16PIN,CERAMIC | IC,VOLT COMPARATOR,QUAD,BIPOLAR,DIP,16PIN,CERAMIC | HA1-4905-7 | IC,VOLT COMPARATOR,QUAD,BIPOLAR,DIP,16PIN,CERAMIC | HA4-4902-2 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | _compli |
| Amplifier type | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.075 µA | 0.15 µA | 0.075 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA |
| Maximum input offset voltage | 4000 µV | 8000 µV | 4000 µV | 8000 µV | 8000 µV | 10000 µV | 8000 µV | 8000 µV |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 | S-XQCC-N20 | R-XDIP-T16 | R-XDIP-T16 | R-XDIP-T16 | R-XDIP-T16 | R-XDIP-T16 | S-XQCC-N20 |
| Number of terminals | 16 | 20 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | QCCN | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | LCC20,.35SQ | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | LCC20,.35SQ |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| power supply | 5,+-15 V | 5,+-15 V | 5,+-15 V | 5,+-15 V | 5,+-15 V | 5,+-15 V | 5,+-15 V | 5,+-15 V |
| Nominal response time | 180 ns | 180 ns | 180 ns | 180 ns | 180 ns | 180 ns | 180 ns | 180 ns |
| Maximum slew rate | 20 mA | 20 mA | 20 mA | 20 mA | 20 mA | 20 mA | 20 mA | 20 mA |
| surface mount | NO | YES | NO | NO | NO | NO | NO | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | NO LEAD |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD |
| Parts packaging code | DIP | - | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | - |
| Contacts | 16 | - | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | - |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | - |
| JESD-609 code | e0 | e0 | - | - | - | e0 | e0 | e0 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B | MIL-STD-883 Class B (Modified) | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | - | 38535Q/M;38534H;883B | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| package instruction | - | QCCN, LCC20,.35SQ | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | - | - | QCCN, LCC20,.35SQ |