Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6800uF
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | rubycon |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 6800 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| Custom functions | Enter Case Size As Part Of Part Number |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| Manufacturer's serial number | YXF |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package form | Radial |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 10 V |
| series | YXF |
| 10YXF6800MKC | 50YXF1MKC | 50YXF1MCA | 50YXF100MCA | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6800uF | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1uF | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 6800 µF | 1 µF | 1 µF | 100 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| Custom functions | Enter Case Size As Part Of Part Number | Enter Case Size As Part Of Part Number | Enter Case Size As Part Of Part Number | Enter Case Size As Part Of Part Number |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM | ALUMINUM | ALUMINUM |
| Manufacturer's serial number | YXF | YXF | YXF | YXF |
| negative tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package form | Radial | Radial | Radial | Radial |
| polarity | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 10 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| series | YXF | YXF | YXF | YXF |