
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | rubycon |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 4.7 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| JESD-609 code | e3 |
| leakage current | 0.134 mA |
| Manufacturer's serial number | RX30 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 200 V |
| ripple current | 20 mA |
| surface mount | NO |
| Delta tangent | 0.15 |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE |

| 200RX304.7MFA6.3X11 | 200RX304.7MKC6.3X11 | 400RX302.2MFA8X20 | 400RX302.2MKC8X20 | 200RX304.7MFA8X11.5 | 200RX304.7MKC8X11.5 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2.2uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2.2uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | rubycon | rubycon | rubycon | rubycon | rubycon | rubycon |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 4.7 µF | 4.7 µF | 2.2 µF | 2.2 µF | 4.7 µF | 4.7 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| leakage current | 0.134 mA | 0.134 mA | 0.128 mA | 0.128 mA | 0.134 mA | 0.134 mA |
| Manufacturer's serial number | RX30 | RX30 | RX30 | RX30 | RX30 | RX30 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE |
| polarity | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 200 V | 200 V | 400 V | 400 V | 200 V | 200 V |
| ripple current | 20 mA | 20 mA | 19 mA | 19 mA | 24 mA | 24 mA |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Delta tangent | 0.15 | 0.15 | 0.2 | 0.2 | 0.15 | 0.15 |
| Terminal surface | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |