
20 AMP MINIATURE AUTOMOTIVE RELAY
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | AZETTLER |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 16.5 mm |
| body height | 16.8 mm |
| Body length or diameter | 22.5 mm |
| Coil operating voltage (DC) | 12.6 V |
| Coil resistance | 720 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 39.8 V |
| Nominal coil voltage | 24 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact (AC) maximum rated power R load | 5000VA@250VAC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 20A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 20 A |
| Maximum contact current (DC) | 20 A |
| Contact (DC) maximum rated power R load | 280W@30VDC |
| Contact (DC) maximum rated R load | 20A@30VDC |
| Contact resistance | 100 mΩ |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 30 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Dielectric strength between coil and contacts | 1500 Vrms |
| Dielectric strength between breaking contacts | 1000 Vrms |
| Electrical life | 100000 Cycle(s) |
| End contact material | Silver Nickel |
| Input switching control type | Random |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Number of terminals | 5 |
| operating hours | 10 ms |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB hole count | 5 |
| physical size | 22.5mm x 16.5mm x 16.8mm |
| Relay action | LATCHED |
| Relay style | 1 FORM C |
| Relay function | SPDT |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 5 ms |
| seal | EPOXY |
| Terminal length | 0.0035 inch |
| Termination type | SOLDER |
| weight | 12 g |

| AZ942A-1CT-24DE | AZ942A | AZ942A-1CT-12D | AZ942A-1CT-12DE | AZ942A-1CT-24D | AZ942A-1CT-6D | AZ942A-1CT-6DE | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 20 AMP MINIATURE AUTOMOTIVE RELAY | 20 AMP MINIATURE AUTOMOTIVE RELAY | 20 AMP MINIATURE AUTOMOTIVE RELAY | 20 AMP MINIATURE AUTOMOTIVE RELAY | 20 AMP MINIATURE AUTOMOTIVE RELAY | 20 AMP MINIATURE AUTOMOTIVE RELAY | 20 AMP MINIATURE AUTOMOTIVE RELAY |
| Is it Rohs certified? | conform to | - | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | AZETTLER | - | AZETTLER | AZETTLER | AZETTLER | AZETTLER | AZETTLER |
| Reach Compliance Code | unknow | - | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 16.5 mm | - | 16.5 mm | 16.5 mm | 16.5 mm | 16.5 mm | 16.5 mm |
| body height | 16.8 mm | - | 16.8 mm | 16.8 mm | 16.8 mm | 16.8 mm | 16.8 mm |
| Body length or diameter | 22.5 mm | - | 22.5 mm | 22.5 mm | 22.5 mm | 22.5 mm | 22.5 mm |
| Coil operating voltage (DC) | 12.6 V | - | 6.3 V | 6.3 V | 12.6 V | 3.2 V | 3.2 V |
| Coil resistance | 720 Ω | - | 180 Ω | 180 Ω | 720 Ω | 45 Ω | 45 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 39.8 V | - | 19.8 V | 19.8 V | 39.8 V | 9.9 V | 9.9 V |
| Nominal coil voltage | 24 V | - | 12 V | 12 V | 24 V | 6 V | 6 V |
| Coil/Input Power Type | DC | - | DC | DC | DC | DC | DC |
| Contact (AC) maximum rated power R load | 5000VA@250VAC | - | 5000VA@250VAC | 5000VA@250VAC | 5000VA@250VAC | 5000VA@250VAC | 5000VA@250VAC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 20A@250VAC | - | 20A@250VAC | 20A@250VAC | 20A@250VAC | 20A@250VAC | 20A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 20 A | - | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A |
| Maximum contact current (DC) | 20 A | - | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A |
| Contact (DC) maximum rated power R load | 280W@30VDC | - | 280W@30VDC | 280W@30VDC | 280W@30VDC | 280W@30VDC | 280W@30VDC |
| Contact (DC) maximum rated R load | 20A@30VDC | - | 20A@30VDC | 20A@30VDC | 20A@30VDC | 20A@30VDC | 20A@30VDC |
| Contact resistance | 100 mΩ | - | 100 mΩ | 100 mΩ | 100 mΩ | 100 mΩ | 100 mΩ |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V | - | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 30 V | - | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC | - | AC/DC | AC/DC | AC/DC | AC/DC | AC/DC |
| Dielectric strength between coil and contacts | 1500 Vrms | - | 1500 Vrms | 1500 Vrms | 1500 Vrms | 1500 Vrms | 1500 Vrms |
| Dielectric strength between breaking contacts | 1000 Vrms | - | 1000 Vrms | 1000 Vrms | 1000 Vrms | 1000 Vrms | 1000 Vrms |
| Electrical life | 100000 Cycle(s) | - | 100000 Cycle(s) | 100000 Cycle(s) | 100000 Cycle(s) | 100000 Cycle(s) | 100000 Cycle(s) |
| End contact material | Silver Nickel | - | Silver Nickel | Silver Nickel | Silver Nickel | Silver Nickel | Silver Nickel |
| Input switching control type | Random | - | Random | Random | Random | Random | Random |
| Insulation resistance | 100000000 Ω | - | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| Number of terminals | 5 | - | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| operating hours | 10 ms | - | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms |
| Maximum operating temperature | 105 °C | - | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB hole count | 5 | - | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| physical size | 22.5mm x 16.5mm x 16.8mm | - | 22.5mm x 16.5mm x 16.8mm | 22.5mm x 16.5mm x 16.8mm | 22.5mm x 16.5mm x 16.8mm | 22.5mm x 16.5mm x 16.8mm | 22.5mm x 16.5mm x 16.8mm |
| Relay action | LATCHED | - | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED |
| Relay style | 1 FORM C | - | 1 FORM C | 1 FORM C | 1 FORM C | 1 FORM C | 1 FORM C |
| Relay function | SPDT | - | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY | - | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 5 ms | - | 5 ms | 5 ms | 5 ms | 5 ms | 5 ms |
| Terminal length | 0.0035 inch | - | 0.0035 inch | 0.0035 inch | 0.0035 inch | 0.0035 inch | 0.0035 inch |
| Termination type | SOLDER | - | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| weight | 12 g | - | 12 g | 12 g | 12 g | 12 g | 12 g |