SPECIALTY ANALOG CIRCUIT, PDSO6
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating temperature | 125 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 Cel |
| Maximum supply/operating voltage | 5.5 V |
| Minimum supply/operating voltage | 2.7 V |
| Rated supply voltage | 3.3 V |
| Processing package description | PLASTIC, SOT-23, 6 PIN |
| state | ACTIVE |
| Craftsmanship | CMOS |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| surface mount | Yes |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal spacing | 0.9500 mm |
| terminal coating | TIN LEAD |
| Terminal location | DUAL |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Analog IC other types | ANALOG CIRCUIT |