UVPROM, 256KX8, 200ns, CMOS, CDIP32,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP32,.6 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Maximum access time | 200 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-XDIP-T32 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 2097152 bi |
| Memory IC Type | UVPROM |
| memory width | 8 |
| Number of terminals | 32 |
| word count | 262144 words |
| character code | 256000 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 256KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP32,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.0001 A |
| Maximum slew rate | 0.03 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| D27C020-200V10 | LD27C020-200V10 | TD27C020-200V10 | QD27C020-200V10 | D27C020-150V10 | N27C020-150V10 | P27C020-150V10 | L27C020-150V10 | T27C020-150V10 | Q27C020-150V10 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | UVPROM, 256KX8, 200ns, CMOS, CDIP32, | UVPROM, 256KX8, 200ns, CMOS, CDIP32 | UVPROM, 256KX8, 200ns, CMOS, CDIP32, | UVPROM, 256KX8, 200ns, CMOS, CDIP32 | UVPROM, 256KX8, 150ns, CMOS, CDIP32, | OTP ROM, 256KX8, 150ns, CMOS, PQCC32 | OTP ROM, 256KX8, 150ns, CMOS, PDIP32, | UVPROM, 256KX8, 150ns, CMOS, CDIP32 | UVPROM, 256KX8, 150ns, CMOS, CDIP32 | UVPROM, 256KX8, 150ns, CMOS, CDIP32 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow |
| Maximum access time | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 150 ns | 150 ns | 150 ns | 150 ns | 150 ns | 150 ns |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-XDIP-T32 | R-XDIP-T32 | R-XDIP-T32 | R-XDIP-T32 | R-XDIP-T32 | R-PQCC-J32 | R-PDIP-T32 | R-XDIP-T32 | R-XDIP-T32 | R-XDIP-T32 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| memory density | 2097152 bi | 2097152 bi | 2097152 bi | 2097152 bi | 2097152 bi | 2097152 bi | 2097152 bi | 2097152 bi | 2097152 bi | 2097152 bi |
| Memory IC Type | UVPROM | UVPROM | UVPROM | UVPROM | UVPROM | OTP ROM | OTP ROM | UVPROM | UVPROM | UVPROM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of terminals | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| word count | 262144 words | 262144 words | 262144 words | 262144 words | 262144 words | 262144 words | 262144 words | 262144 words | 262144 words | 262144 words |
| character code | 256000 | 256000 | 256000 | 256000 | 256000 | 256000 | 256000 | 256000 | 256000 | 256000 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C |
| organize | 256KX8 | 256KX8 | 256KX8 | 256KX8 | 256KX8 | 256KX8 | 256KX8 | 256KX8 | 256KX8 | 256KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | QCCJ | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | LDCC32,.5X.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum standby current | 0.0001 A | 0.0001 A | 0.0001 A | 0.0001 A | 0.0001 A | 0.0001 A | 0.0001 A | 0.0001 A | 0.0001 A | 0.0001 A |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | YES | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| package instruction | DIP, DIP32,.6 | DIP, DIP32,.6 | DIP, DIP32,.6 | DIP, DIP32,.6 | DIP, DIP32,.6 | QCCJ, LDCC32,.5X.6 | DIP, DIP32,.6 | - | DIP, DIP32,.6 | DIP, DIP32,.6 |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | - |
| Maximum slew rate | 0.03 mA | 0.03 mA | 0.03 mA | 0.03 mA | 0.03 mA | - | - | 0.03 mA | 0.03 mA | 0.03 mA |