Fast Page DRAM, 256KX1, 70ns, CMOS, PDIP16,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Goldstar Electron Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | unknow |
| access mode | FAST PAGE |
| Maximum access time | 70 ns |
| Other features | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| memory density | 262144 bi |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM |
| memory width | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| word count | 262144 words |
| character code | 256000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 256KX1 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 256 |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| GM71C256A-70 | GM71C256A-10 | GM71C256A-80 | |
|---|---|---|---|
| Description | Fast Page DRAM, 256KX1, 70ns, CMOS, PDIP16, | Fast Page DRAM, 256KX1, 100ns, CMOS, PDIP16, | Fast Page DRAM, 256KX1, 80ns, CMOS, PDIP16, |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown |
| access mode | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE |
| Maximum access time | 70 ns | 100 ns | 80 ns |
| Other features | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 |
| memory density | 262144 bi | 262144 bit | 262144 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM |
| memory width | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 |
| word count | 262144 words | 262144 words | 262144 words |
| character code | 256000 | 256000 | 256000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 256KX1 | 256KX1 | 256KX1 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| refresh cycle | 256 | 256 | 256 |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maker | Goldstar Electron Co., Ltd. | - | Goldstar Electron Co., Ltd. |