Variable Capacitance Diode, Very High Frequency to Ultra High Frequency, 15pF C(T), 110V, Silicon, Abrupt, DO-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Lockheed Martin |
| package instruction | O-LALF-W2 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | HIGH RELIABILITY |
| Minimum breakdown voltage | 110 V |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode Capacitance Tolerance | 2% |
| Minimum diode capacitance ratio | 3.91 |
| Nominal diode capacitance | 15 pF |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | VARIABLE CAPACITANCE DIODE |
| frequency band | VERY HIGH FREQUENCY TO ULTRA HIGH FREQUENCY |
| JEDEC-95 code | DO-14 |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Maximum power dissipation | 0.5 W |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum quality factor | 15 |
| Maximum reverse current | 0.005 µA |
| Reverse test voltage | 100 V |
| surface mount | NO |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Varactor Diode Classification | ABRUPT |