HEADER CONNECTOR,PCB MNT,PLUG,175 CONTACTS,PIN,0.079 PITCH,COMPLIANT FIT TERMINAL,LOCKING
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknow |
| body width | 0.606 inch |
| subject depth | 0.529 inch |
| body length | 1.964 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN-PB ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN/LEAD OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Durability | 250 Cycles |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | 352625 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 7 |
| Number of rows loaded | 7 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm |
| Plating thickness | 20u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2.0066 mm |
| Termination type | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 175 |
| 352625-9 | 1-352625-9 | |
|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,PLUG,175 CONTACTS,PIN,0.079 PITCH,COMPLIANT FIT TERMINAL,LOCKING | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,PLUG,175 CONTACTS,PIN,0.079 PITCH,COMPLIANT FIT TERMINAL,LOCKING |
| Maker | TE Connectivity | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow |
| body width | 0.606 inch | 0.606 inch |
| subject depth | 0.529 inch | 0.529 inch |
| body length | 1.964 inch | 1.964 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN-PB ON NI | SN-PB ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN/LEAD OVER NICKEL | TIN/LEAD OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Durability | 250 Cycles | 250 Cycles |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | 352625 | 352625 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE |
| PCB row number | 7 | 7 |
| Number of rows loaded | 7 | 7 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Plating thickness | 20u inch | 20u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1.5 A | 1.5 A |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Termination type | PRESS FIT | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 175 | 175 |