LVC/LCX/Z SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | TSSOP, |
| Reach Compliance Code | unknow |
| series | LVC/LCX/Z |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 5 mm |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP |
| Number of digits | 2 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE |
| width | 4.4 mm |
| SN74LVC112PW | SN74LVC112D | SN74LVC112DB | |
|---|---|---|---|
| Description | LVC/LCX/Z SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO16 | LVC/LCX/Z SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO16, PLASTIC, SOP-16 | LVC/LCX/Z SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO16, PLASTIC, SSOP-16 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | TSSOP, | PLASTIC, SOP-16 | PLASTIC, SSOP-16 |
| Reach Compliance Code | unknow | not_compliant | unknown |
| series | LVC/LCX/Z | LVC/LCX/Z | LVC/LCX/Z |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| length | 5 mm | 9.9 mm | 6.2 mm |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP |
| Number of digits | 2 | 2 | 2 |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | SOP | SSOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm | 1.75 mm | 2 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 1.27 mm | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE |
| width | 4.4 mm | 3.9 mm | 5.3 mm |
| Parts packaging code | - | SOIC | SOIC |
| Contacts | - | 16 | 16 |