TTL/H/L SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, CDFP14, CERAMIC, FP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, FL14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| Other features | CENTER PIN VCC AND GND |
| series | TTL/H/L |
| JESD-30 code | R-GDFP-F14 |
| length | 9.21 mm |
| Logic integrated circuit type | INVERTER |
| Number of functions | 6 |
| Number of entries | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| propagation delay (tpd) | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Filter level | MIL-STD-883 Class B (Modified) |
| Maximum seat height | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 6.29 mm |