Three Terminal Voltage Reference, 1 Output, Trim/Adjustable, PBCY3, TO-92, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Calogic |
| Parts packaging code | TO-92 |
| package instruction | TO-92, |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 2.47 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-92 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Fine-tuning/adjustable output | YES |
| TL431N | TL431M1 | A1SJ2H-JA | TL431M | TL431NOPTION4 | TL431Z | TL431NOPTION3 | TL431NOPTION1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Three Terminal Voltage Reference, 1 Output, Trim/Adjustable, PBCY3, TO-92, 3 PIN | Three Terminal Voltage Reference, 1 Output, Trim/Adjustable, PSSO3, SOT-89, 3 PIN | General Specifications | Three Terminal Voltage Reference, 1 Output, Trim/Adjustable, PDSO5, SOT-23, 5 PIN | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, Trim/Adjustable, PBCY3, TO-92 | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, Trim/Adjustable, PDSO8, MICRO, SOIC-8 | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, Trim/Adjustable, PBCY3, TO-92 | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, Trim/Adjustable, PBCY3, TO-92 |
| Maker | Calogic | - | - | Calogic | Calogic | Calogic | Calogic | Calogic |
| Parts packaging code | TO-92 | SOT-89 | - | SOT-23 | TO-92 | SOIC | TO-92 | TO-92 |
| Contacts | 3 | 3 | - | 5 | 3 | 8 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | - | unknown | unknown | unknown | unknow | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | - | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 | R-PSSO-F3 | - | R-PDSO-G5 | O-PBCY-T3 | R-PDSO-G8 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 |
| Number of functions | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | - | 5 | 3 | 8 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | - | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Maximum output voltage | 20 V | 20 V | - | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |
| Minimum output voltage | 2.47 V | 2.47 V | - | 2.47 V | 2.47 V | 2.47 V | 2.47 V | 2.47 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE | - | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | YES | - | YES | NO | YES | NO | NO |
| Temperature level | OTHER | OTHER | - | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | FLAT | - | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | SINGLE | - | DUAL | BOTTOM | DUAL | BOTTOM | BOTTOM |
| Fine-tuning/adjustable output | YES | YES | - | YES | YES | YES | YES | YES |