Board Connector, 22 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | GSN Electronics |
| Reach Compliance Code | unknow |
| body width | 0.217 inch |
| subject depth | 0.22 inch |
| body length | 1.15 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 23-20VT |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm |
| Plating thickness | FLASH inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2.0066 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 22 |

| 23-20VTX-22-XP-00 | 23-20VTX-08-XP-00 | 23-20VTX-06-XP-00 | 23-20VTX-12-XP-00 | 23-20VTX-14-XP-00 | 23-20VTX-16-XP-00 | 23-20VTX-20-XP-00 | 23-20VTX-24-XP-00 | 23-20VTX-26-XP-00 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 22 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 6 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 12 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 14 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 24 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow |
| body width | 0.217 inch | 0.217 inch | 0.217 inch | 0.217 inch | 0.217 inch | 0.217 inch | 0.217 inch | 0.217 inch | 0.217 inch |
| subject depth | 0.22 inch | 0.22 inch | 0.22 inch | 0.22 inch | 0.22 inch | 0.22 inch | 0.22 inch | 0.22 inch | 0.22 inch |
| body length | 1.15 inch | 0.598 inch | 0.52 inch | 0.756 inch | 0.835 inch | 0.913 inch | 1.071 inch | 1.228 inch | 1.307 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Insulation resistance | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 23-20VT | 23-20VT | 23-20VT | 23-20VT | 23-20VT | 23-20VT | 23-20VT | 23-20VT | 23-20VT |
| Plug contact pitch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Plating thickness | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 22 | 8 | 6 | 12 | 14 | 16 | 20 | 24 | 26 |
| Maker | GSN Electronics | - | GSN Electronics | GSN Electronics | GSN Electronics | GSN Electronics | GSN Electronics | GSN Electronics | GSN Electronics |