Low Skew Clock Driver, S3LV Series, 20 True Output(s), 0 Inverted Output(s), BICMOS, PQFP52, 14 X 14 MM, 2 MM HEIGHT, PLASTIC, QFP-52
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Applied Micro Circuits (MACOM) |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | QFP, |
| Contacts | 52 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| series | S3LV |
| Input adjustment | DIFFERENTIAL MUX |
| JESD-30 code | S-PQFP-G52 |
| length | 14 mm |
| Logic integrated circuit type | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| Number of functions | 1 |
| Number of inverted outputs | |
| Number of terminals | 52 |
| Actual output times | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | SERIES-RESISTOR |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| Same Edge Skew-Max(tskwd) | 0.25 ns |
| Maximum seat height | 2.45 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 14 mm |
| minfmax | 100 MHz |
| S3LV308Q/TD | S3LV318S | S3LV318S/TD | S3LV368S | S3LV318S/D | S3LV306Q/D | S3LV306Q/TD | S3LV308Q | S3LV308Q/D | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Low Skew Clock Driver, S3LV Series, 20 True Output(s), 0 Inverted Output(s), BICMOS, PQFP52, 14 X 14 MM, 2 MM HEIGHT, PLASTIC, QFP-52 | Low Skew Clock Driver, S3LV Series, 10 True Output(s), 0 Inverted Output(s), BICMOS, PDSO28, 0.300 INCH, SOIC-28 | Low Skew Clock Driver, S3LV Series, 10 True Output(s), 0 Inverted Output(s), BICMOS, PDSO28, 0.300 INCH, SOIC-28 | Low Skew Clock Driver, LVTTL Series, 14 True Output(s), 0 Inverted Output(s), BICMOS, PDSO28, 0.300 INCH, SOIC-28 | Low Skew Clock Driver, S3LV Series, 10 True Output(s), 0 Inverted Output(s), BICMOS, PDSO28, 0.300 INCH, SOIC-28 | Low Skew Clock Driver, S3LV Series, 20 True Output(s), 0 Inverted Output(s), BICMOS, PQFP52, 14 X 14 MM, 2 MM HEIGHT, PLASTIC, QFP-52 | Low Skew Clock Driver, S3LV Series, 20 True Output(s), 0 Inverted Output(s), BICMOS, PQFP52, 14 X 14 MM, 2 MM HEIGHT, PLASTIC, QFP-52 | Low Skew Clock Driver, S3LV Series, 20 True Output(s), 0 Inverted Output(s), BICMOS, PQFP52, 14 X 14 MM, 2 MM HEIGHT, PLASTIC, QFP-52 | Low Skew Clock Driver, S3LV Series, 20 True Output(s), 0 Inverted Output(s), BICMOS, PQFP52, 14 X 14 MM, 2 MM HEIGHT, PLASTIC, QFP-52 |
| Parts packaging code | QFP | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | QFP | QFP | QFP | QFP |
| package instruction | QFP, | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, | QFP, | QFP, | QFP, | QFP, |
| Contacts | 52 | 28 | 28 | 28 | 28 | 52 | 52 | 52 | 52 |
| Reach Compliance Code | unknow | compliant | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow | compli | unknow |
| series | S3LV | S3LV | S3LV | LVTTL | S3LV | S3LV | S3LV | S3LV | S3LV |
| Input adjustment | DIFFERENTIAL MUX | MUX | MUX | MUX | MUX | DIFFERENTIAL MUX | DIFFERENTIAL MUX | DIFFERENTIAL MUX | DIFFERENTIAL MUX |
| JESD-30 code | S-PQFP-G52 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 | S-PQFP-G52 | S-PQFP-G52 | S-PQFP-G52 | S-PQFP-G52 |
| length | 14 mm | 17.8816 mm | 17.8816 mm | 17.8816 mm | 17.8816 mm | 14 mm | 14 mm | 14 mm | 14 mm |
| Logic integrated circuit type | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 52 | 28 | 28 | 28 | 28 | 52 | 52 | 52 | 52 |
| Actual output times | 20 | 10 | 10 | 14 | 10 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP | SOP | SOP | SOP | SOP | QFP | QFP | QFP | QFP |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | FLATPACK | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Same Edge Skew-Max(tskwd) | 0.25 ns | 0.25 ns | 0.25 ns | 1 ns | 0.25 ns | 0.25 ns | 0.25 ns | 0.25 ns | 0.25 ns |
| Maximum seat height | 2.45 mm | 2.8194 mm | 2.8194 mm | 2.8194 mm | 2.8194 mm | 2.45 mm | 2.45 mm | 2.45 mm | 2.45 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| width | 14 mm | 7.4676 mm | 7.4676 mm | 7.3406 mm | 7.4676 mm | 14 mm | 14 mm | 14 mm | 14 mm |
| minfmax | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz |
| Maker | Applied Micro Circuits (MACOM) | - | - | - | Applied Micro Circuits (MACOM) | Applied Micro Circuits (MACOM) | Applied Micro Circuits (MACOM) | Applied Micro Circuits (MACOM) | Applied Micro Circuits (MACOM) |
| Output characteristics | SERIES-RESISTOR | SERIES-RESISTOR | SERIES-RESISTOR | - | SERIES-RESISTOR | SERIES-RESISTOR | SERIES-RESISTOR | SERIES-RESISTOR | SERIES-RESISTOR |