ROCKER SWITCH,STRAIGHT,SPDT,ON-(ON),SOLDER TERMINAL,ROCKER
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Actuator angle | 25 deg |
| Actuator color | BLACK |
| Actuator type | ROCKER |
| Other features | BLACK BEVELED FRAME |
| body width | 8.763 mm |
| Body length or diameter | 29.3624 mm |
| center contact material | COPPER ALLOY |
| Center contact plating | SILVER |
| Contact (AC) maximum rated R load | 2A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 2 A |
| Maximum contact current (DC) | 5 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 5A@28VDC |
| Contact function | ON-(ON) |
| Contact resistance | 0.03 mΩ |
| contact time | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 28 V |
| Dielectric withstand voltage | 1000VRMS V |
| Electrical life | 30000 Cycle(s) |
| End contact material | COPPER ALLOY |
| End contact plating | SILVER |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | AE |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| seal | EPOXY |
| Solderability | WAVE |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | SPDT |
| Switch type | ROCKER SWITCH |
| Terminal length | 0.155 inch |
| Termination type | SOLDER LUG |