Ceramic Capacitor, Ceramic, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, -/+15ppm/Cel TC, 0.0039uF,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Vishay |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknow |
| capacitance | 0.0039 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| diameter | 2.29 mm |
| dielectric materials | CERAMIC |
| length | 4.06 mm |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Axial |
| positive tolerance | 10% |
| Guideline | MIL-C-11015/20 |
| series | CK12 |
| Temperature characteristic code | X7R |
| Temperature Coefficient | -/+15ppm/Cel ppm/°C |
| CK12BX392K | CK12BX150K | CK12BX391K | CK12BX560K | CK12BX561K | CK12BX682K | CK12BX820K | CK12BX120K | CK12BX122K | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Ceramic Capacitor, Ceramic, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, -/+15ppm/Cel TC, 0.0039uF, | Ceramic Capacitor, Ceramic, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, -/+15ppm/Cel TC, 0.000015uF, | Ceramic Capacitor, Ceramic, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, -/+15ppm/Cel TC, 0.00039uF, | Ceramic Capacitor, Ceramic, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, -/+15ppm/Cel TC, 0.000056uF, | Ceramic Capacitor, Ceramic, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, -/+15ppm/Cel TC, 0.00056uF, | Ceramic Capacitor, Ceramic, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, -/+15ppm/Cel TC, 0.0068uF, | Ceramic Capacitor, Ceramic, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, -/+15ppm/Cel TC, 0.000082uF, | Ceramic Capacitor, Ceramic, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, -/+15ppm/Cel TC, 0.000012uF, | Ceramic Capacitor, Ceramic, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, -/+15ppm/Cel TC, 0.0012uF, |
| Maker | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow |
| capacitance | 0.0039 µF | 0.000015 µF | 0.00039 µF | 0.000056 µF | 0.00056 µF | 0.0068 µF | 0.000082 µF | 0.000012 µF | 0.0012 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR |
| diameter | 2.29 mm | 2.29 mm | 2.29 mm | 2.29 mm | 2.29 mm | 2.29 mm | 2.29 mm | 2.29 mm | 2.29 mm |
| dielectric materials | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| length | 4.06 mm | 4.06 mm | 4.06 mm | 4.06 mm | 4.06 mm | 4.06 mm | 4.06 mm | 4.06 mm | 4.06 mm |
| negative tolerance | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package form | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| positive tolerance | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% |
| Guideline | MIL-C-11015/20 | MIL-C-11015/20 | MIL-C-11015/20 | MIL-C-11015/20 | MIL-C-11015/20 | MIL-C-11015/20 | MIL-C-11015/20 | MIL-C-11015/20 | MIL-C-11015/20 |
| series | CK12 | CK12 | CK12 | CK12 | CK12 | CK12 | CK12 | CK12 | CK12 |
| Temperature characteristic code | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Temperature Coefficient | -/+15ppm/Cel ppm/°C | -/+15ppm/Cel ppm/°C | -/+15ppm/Cel ppm/°C | -/+15ppm/Cel ppm/°C | -/+15ppm/Cel ppm/°C | -/+15ppm/Cel ppm/°C | -/+15ppm/Cel ppm/°C | -/+15ppm/Cel ppm/°C | -/+15ppm/Cel ppm/°C |