
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 4.7ohm, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount, AXIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | SEI(Stackpole Electronics Inc.) |
| package instruction | AXIAL LEADED, ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | FLAME PROOF |
| JESD-609 code | e2 |
| Manufacturer's serial number | WRF |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 250 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | TUBULAR PACKAGE |
| method of packing | BULK |
| Rated power dissipation(P) | 2 W |
| Rated temperature | 25 °C |
| resistance | 4.7 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| surface mount | NO |
| technology | WIRE WOUND |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Terminal surface | Tin/Copper (Sn/Cu) |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 5% |
